Nahrávám...
Zpět

Svatý Valentýn – patron zamilovaných

 

 

 

 

Svatý Valentýn – patron zamilovaných

Legenda praví, že v době kdy i políbení na veřejnosti, bylo považováno za necudné a vyslyšení fyzické touhy bylo možné až po svatební slibu. Římský vládce Claudius II, zakázal svým vojákům, aby se byť jen zasnoubili. Svatební ohlášky tedy byli vzdálenou „Fata morgánou“.  Valentýn z Terni, římský kněz se tomuto zákazu vzepřel a v tajnosti zamilované oddal svátosti manželské. Za tuto službu zamilovaným párům, zaplatil 14. února 269 svým životem.

Tento původně anglosaský svátek se v posledních desetiletí rozšířil. Dnes zejména mladší generace považuje oslavy tohoto svátku za důležitý projev lásky.

Rudé růže, čokoláda, romantika a dobrá večeře k oslavám neodmyslitelně patří. V menu se objevují pokrmy, jež obsahují suroviny s afrodiziakálními účinky, jako jsou např. celer, pepř, česnek, ale také mořské plody, kapary a čokoláda.

Červená je barva srdce, ale i dekorací, které mají přízvisko „Valentýnské“. Není tedy divu, že červeno-bílá kombinace prostírání, doplněná srdíčky různých velikostí, vůně růží a plameny svíček dekorují restaurace, které lákají páry na Valentýnské menu.

V rámci projektu „Nic není nemožné“ připravili učitelé odborného výcviku střediska gastronomických služeb ukázkovou tabuli a slavnostní menu právě k této příležitosti. Zveme tímto žáky gastronomických oborů na exkurzi k Svatovalentýnské tabuli.

 

Kolektiv učitelů odborného výcviku oboru gastronomie