Nahrávám...
Zpět

„Nic není nemožné“ - Den matek

 

 

 

 

 

„Nic není nemožné“

Den matek patří k pohyblivým svátkům, jehož oslavy připadají v České republice na druhou květnovou neděli. Stejně jako u nás, je druhá květnová neděle zasvěcená Dni matek ve Spojených státech, v Dánsku, Itálii, Švýcarsku, Kanadě, Finsku, Belgii či Austrálii.

Španělé, Maďaři a Portugalci slaví Den matek vždy první květnovou neděli.

Ve Francii a ve Švédsku se Den matek slaví v poslední květnovou neděli.

Ve Velké Británii se udržela původní tradice oslav Dne matek čtvrtou neděli velikonočního půstu.

 

Den matek je mezinárodním svátkem všech maminek, kterým v tento den vzdáváme dík za jejich lásku, péči a ochotu, obětavost a výchovu. Historie svátku matek a mateřství sahá do hlubokého dávnověku, kdy byl oslavován a uctíván kult ženy/matky jako dárkyně života. První zmínky o svátku matek, jak jej známe dnes, pocházejí z Anglie, z šestnáctého století. Tenkrát byl tento svátek znám jako Mateřská neděle či Neděle matek (Mothering Sunday).

Oficiálně byl Den matek vyhlášen svátkem roku 1912 v USA, tehdejším prezidentem Woodrowem Wilsonem. Do Československa dorazily oslavy Dne matek až o více než deset let později, roku 1923, přičiněním Alice Masarykové. Období, nastalé po druhé světové válce, potlačilo oslavy Dne matek a nahradilo je Mezinárodním dnem žen. Rok 1989 však tento svátek opět vrátil do povědomí.

A jak můžeme mamince poděkovat?

  • Možností je mnoho. Již tradičním symbolem díku se stala červená růže nebo karafiát. Naopak bílou květinu přinášejí děti v tento den maminkám na hřbitov.

  • Největší radost mamince uděláte dárkem, který pro ni sami vyrobíte, ať už jde o parádní tříchodový oběd, natřený botník, upletený svetr či vlastnoručně vyrobené mýdlo.

  • Ke Dni matek patří přání, veselé rýmy a básničky. Můžete se pokusit o vlastní tvorbu nebo se inspirovat láskou známých básníků ke svým matkám.

  • Nejste-li dvakrát zruční, či pouze chcete svůj originální dárek o něco doplnit, pak vsaďte na bonboniéru nebo víno/vaječný likér, které jsou zaručenou klasikou. Pozváním do restaurace však také žádná maminka nepohrdne.

Právě pro maminky na oslavu jejich svátku, jsme připravili slavnostní menu a výseč tabule. Nechte se inspirovat. Poděkovat mamince za její lásku a péči nemusíme jen druhou květnou neděli, ale kdykoliv. Maminky tu jsou pro nás také 24 hodin denně 365 dní v roce J

Abychom však nebyli nespravedliví, připomínáme, že milovanému tatínkovi můžeme popřát už 17. června k Mezinárodnímu dnI otců!